Coraline - en to ja translation catalogue (103 entries)

en: Event
ja: イベント

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full-width, no sidebar
ja: 全幅、サイドバーなし

note: Description of the plugin/theme
en: A squeaky-clean theme featuring a custom menu, header, background, and layout. Coraline supports 7 widget areas (up to 3 in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes styles for print and the Visual Editor, special styles for posts in "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional full-width page template that removes the sidebar.
ja: カスタムメニュー、ヘッダー、背景、およびレイアウトが特徴のとてもクリーンなテーマ。Coraline には7つのウィジェットエリア (サイドバー最大3つ、フッター4つ) があり、ギャラリー投稿のサムネイル・投稿やページのカスタムヘッダー画像がアイキャッチ画像に対応しています。印刷用およびビジュアルエディタ用のスタイルシートや、「アサイド」「ギャラリー」カテゴリーの投稿向けの特別なスタイルが含まれており、サイドバーを除外した全幅固定ページテンプレートもオプションとしてあります。

en: Tag Archives: %s
ja: タグ別アーカイブ: %s

en: Meta
ja: メタ情報

en: Links
ja: リンク

en: Search It!
ja: 検索

en: Recent Entries
ja: 最近の投稿

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に合う投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
ja: <span class="%1$s">カテゴリー:</span> %2$s

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: 1 comment
ja: 1件のコメント

en: % comments
ja: %件のコメント

en: <span class="%1$s">in</span> %2$s
ja: <span class="%1$s">カテゴリー:</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
ja: <span class="%1$s">タグ:</span> %2$s

en: View posts in the Gallery category
ja: ギャラリーカテゴリーの投稿を表示

en: More Galleries
ja: その他のギャラリー

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ja: このギャラリーには<a %1$s>%2$s枚の画像</a>が含まれています。

en: Permalink to %s
ja: %s へのパーマリンク

en: All %s posts
ja: すべての%s投稿

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ja: リクエストされたアーカイブには何も見つかりませんでした。検索すれば関連投稿が見つかるかもしれません。

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 過去の投稿

en: Note: Coraline now supports Post Formats! Read more at <a href="http://support.wordpress.com/posts/post-formats/">Support &raquo; Post Formats</a>.
ja: 注: Coraline は現在投稿フォーマットに対応しています。詳細は<a href=”http://support.wordpress.com/posts/post-formats/”>投稿フォーマットについてのサポートドキュメンテーション</a>をご覧ください。

en: Gallery Category
ja: ギャラリーカテゴリー

en: Select a category to use for posts with image galleries
ja: ギャラリー画像投稿用のカテゴリーを選択

en: Save Options
ja: 設定を保存

en: Aside Category
ja: 小ネタカテゴリー

en: Select a category &hellip;
ja: カテゴリーを選択 &hellip;

en: Select a category to use for shorter aside posts
ja: 短い小ネタ投稿用のカテゴリーを選択

en: Select a default color scheme
ja: デフォルトの配色を選択

en: Default Layout
ja: デフォルトのレイアウト

en: Color Scheme
ja: 配色

en: Full Width (No Sidebars)
ja: 幅広 (サイドバーなし)

en: %1$s Theme Options
ja: %1$s テーマ設定

en: Options saved
ja: 設定を保存しました

en: Content-Sidebar-Sidebar
ja: コンテンツ/サイドバー/サイドバー

en: Sidebar-Sidebar-Content
ja: サイドバー/サイドバー/コンテンツ

en: Sidebar-Content-Sidebar
ja: サイドバー/コンテンツ/サイドバー

en: Content-Sidebar
ja: コンテンツ/サイドバー

en: Sidebar-Content
ja: サイドバー/コンテンツ

en: Brown
ja: 茶色

en: Red
ja: 赤

en: Purple
ja: 紫

en: Blue
ja: 青

en: Pink
ja: ピンク

en: Black
ja: 黒

en: White
ja: 白

en: Limestone cave
ja: 鍾乳洞

en: Cactii
ja: サボテン

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: Water drops
ja: 水滴

en: Next &rarr;
ja: 次へ &rarr;

en: &larr; Previous
ja: &larr; 前へ

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span>  at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>
ja: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">投稿日: </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> @ <a href="%3$s" title="フルサイズ画像へのリンク">%4$s &times; %5$s</a> | <a href="%6$s" title="%7$s へ戻る" rel="gallery">%7$s</a>

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Uploaded </span> at <a href="%1$s" title="Link to full-size image">%2$s &times; %3$s</a>
ja: <a href="%1$s" title="フルサイズ画像へのリンク">%2$s &times; %3$s</a>で<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">アップロード </span>

en: Skip to content
ja: コンテンツへ移動

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s タグ: %2$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: <span class="by-author"><span class="sep">by</span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%1$s" title="%2$s" rel="author">%3$s</a></span> </span>
ja: <span class="by-author"><span class="sep">投稿者:</span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%1$s" title="%2$s" rel="author">%3$s</a></span> </span>

en: View all posts by %s
ja: %s のすべての投稿を表示

en: The fourth footer widget area
ja: フッターウィジェットエリア 4

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s
ja: <span class="%1$s">投稿日:</span> %2$s

en: The third footer widget area
ja: フッターウィジェットエリア 3

en: Fourth Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 4

en: The second footer widget area
ja: フッターウィジェットエリア 2

en: Third Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 3

en: The first footer widget area
ja: フッターウィジェットエリア 1

en: Second Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 2

en: Feature Widget Area
ja: 注目ウィジェットエリア

en: The feature widget above the sidebars in Content-Sidebar-Sidebar and Sidebar-Sidebar-Content layouts
ja: コンテンツ/サイドバー/サイドバーまたはサイドバー/サイドバー/コンテンツレイアウト用の注目ウィジェットエリア

en: First Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 1

en: Secondary Widget Area
ja: 副ウィジェットエリア

en: The secondary widget area appears in 3-column layouts
ja: 3列レイアウトに2つ目のウィジェットエリアを表示

en: Primary Widget Area
ja: ウィジェットエリア1

en: The primary widget area
ja: ウィジェットエリア1

en: Pingback:
ja: ピンバック:

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Primary Navigation
ja: メインナビゲーション

en: Edit
ja: 編集

en: Pages:
ja: ページ:

en: A Semantic Personal Publishing Platform
ja: セマンティックなブログ／CMS プラットフォーム

en: http://wordpress.org/
ja: http://ja.wordpress.org/

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 昔のコメント

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しいコメント <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: One response to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s responses to &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: Category Archives: %s
ja: カテゴリー別アーカイブ: %s

en: Author Archives: %s
ja: 作成者別アーカイブ: %s

en: Blog Archives
ja: ブログアーカイブ

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
ja: 年別アーカイブ: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
ja: 月別アーカイブ: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
ja: リクエストされたページが存在しません。検索で見つかるかもしれません。

en: Daily Archives: <span>%s</span>
ja: 日別アーカイブ: <span>%s</span>

en: Not Found
ja: 見つかりません
